Skip to content

Praktikus útmutatók a weboldalak felhasználóbarát kialakításához és a konverziók növeléséhez.

Ebben a blogbejegyzésben kizárólag egy bemutatkozó weboldal létrehozásához szükséges információkkal foglalkozunk. Tehát a készítendő honlapunk fő célja, az offline már működő vállalkozásunk online bemutatása lesz a lehetséges új érdeklődőink számára.

Lássuk, mik a főbb kulcssszavaink, amikre az oldlaunk kialakítása során nagyon figyelni kell:

  • sebesség megfelelő legyen
  • használható, mobilbarát elrendezés fontos
  • reszponzív, minden egyéb eszközön lehetőleg jól működő legyen
  • navigáció és tartalom használható, egyszerűen áttekinthető legyen
  • SEO és SEM (lentebb részletesen leírom)
  • magyar és nem magyar (nyelvek) rendben legyenek

Sebesség

Az oldal elemeinek betöltésekor nem mindegy, azok honnan lesznek letöltve (pl. használjunk CDN-t), illetve mekkora a méretük (például egy kép, videó lehet olyan nagy, hogy az már kényelmetlenül hosszú várakozási időt generál a látoigatónknak).

Egyéb csatolt szolgáltatók által adott linkek is problémásak lehetnek, például egy térképszolgáltatóm vagy egy analitikai szolgáltató is lelassíthatja az oldalbetöltést, rontva ezzel a felhasználói élményt.

Mobilbarát oldal

A mai netes forgalom nem elhanyagolható része – most a www forgalomra, a weboldalak látogatóira célzok – már mobileszközökről érkezik. Nem engedheti meg magának egy weboldal sem, hogy ne legyen mobileszközön olvasható, könnyen használható, optimalizált..

Reszponzív tartalom

Nem csak a mobilok, de akár a tabletek, a kis kijelzővel renelkező különleges eszközök is használhatóak manapság már böngészésre. Ezeket is érdemes a lehetséges látogatói eszközökbe bevenni.

Akár a menet közben megváltoztatott fekvő-álló nézet is jelenthet problémát egy nem reszponzívan tervezett weboldal, webalkalmazás számára.

Navigáció és tartalom elérhetősége

A reszponzivitás részben ezt is jelenti, az oldalunk továbbra is navigálható marad, hiába váltunk eszközt, felbontás vagy nézetet. A navigációnál fontos, hogy megfelelő előképzettség nélkül, intuitívan is használható legyen, „bárki” számára egyértelmű legyen, mit hol talál, hogyan érheti a kért információt el.

Minél kevesebb kattintásra törekedjünk a tervezés során már.

SEO és SEM

A marketing rendkívül fontos, mind a technikai elemeket és építőkockákat, mind a tartalmi felépítést tekintve érdemes előbb alaposan megtervezni és aztán profin elvégezni a kivitelezést.

SEO = Search Engine Optimisation – keresőmotor optimalizálás, azaz a Google vagy Bing – illetve egyéb keresők – számára megkönnyítjük az oldalunk feldolgozását.

SEM = Nem technikai odlalról optimalizálunk (SEO) hanem a tartalmat tesszük minél inkább a potenciális vevőink, látogatóink számára értékessé. A keresőmotorok szeretik, ha a tartalom értékes, és szeretik ezt az értékes tudást mutatni a felhasználók által végzett keresések során – ezáltal előbbre rangsorolható lesz a mi oldalunk.

Nyelvek

Fontos, hogy minden tartalom az adott nyelv kiválasztása után azon a nyelven legyen elérhető. Nincs kiábrándítóbb, mint mikor egy fordítás hiányzik.

Mi kell egy weboldal kialakításakor?

Domain név választás és foglalás

A domain nevet írjuk be a böngészés során, jó, ha könnyen megjegyezhető és leírható (akár egykézzel is mobilról!) szót vagy szókapcsolatot választunk. Becenevünk, a vállalkozásunk neve is jó lehet.

Szöveges tartalom

Egy jó bemutatkozó szöveg sokat segíthet a céljaink ismertetésében. Szlogenre is szükség lehet, amivel erősítjük a brandünket, megjegyezhetőbbé tesszük a tartalmunkat, minket.

Fontos, hogy az elérhetőségeink gyorsan láthatóak legyenek. Amiket még érdemes feltennünk magunkról: arősségeink kiemelése, termékünk vagy szolgáltatásunk bemutatása, referenciáink, gyakran ismételt -hozzánk intézett – kérdések válaszai, jogi dolgok (impresszum, ászf stb..).

Tanusítványok, oklevelek, PR cikkek linkje, videók, médiaanyagok, egyéb marketingcsatornán közzétett anyagok linkje is érdemes lehet arra, hogy felvegyük az oldalunkra.

A fogalmazás, a közölt információ megjelenítésének a minősége – mind képi mind tartalmi szinten – rendkívül fontos.

Brand, képi világ, design

A színvilág, a betütípus, logo, képek, grafikai elemek elkészítését érdemes szakemberre bízni. Arculati elemeket érdemes egységesen kezelni, egyéb marketing elemekben is hasznosítani – brandet kialakítani. Például szórólapon, magazinokban, flyereken, termékeken, cikekkben, névjegykártyán, prospektuson, matricákon..

Összefoglalás

Amennyiben szeretne a témában tanulni, megoldásra van szüksége, üzemeltetési problémája van vagy egyedi informatikai témában segítségre van szüksége (akár egy CRM rendszer kialakítása érdekli), keressen fel.

Képek:

Firmbee.com / Unsplash