Röviden: A Kanban egy olyan agilis módszertan, amit eredetileg a negyvenes években a Toyota gyáraiban fejlesztettek ki a termelés optimalizálására és a folyamatok hatékonyságának növelésére, manapság viszont már az informatikai fejlesztésekben és más projektterületeken is elég széles körben alkalmaznak. Kártyát jelent a szó, mivel a Toyota eredeileg kártyákat használt a folyamatok lépéseinek a követésére.
Egy olyan egyszerű vizuális segédeszköz (tábla, rajta oszlopokkal, a feladatok állapota szerint felosztva), amellyel a folyamatokban fellévő torlódásokat és felesleges várakozási időket könnyedén kiküszöbölhetjük (persze elméletben :D).
Akár ügyfélszolgálatban, marketingben, gyártásban (akár szoftverfejlesztésben), vagy valamilyen teremtő folyamatban, HR-nél toborzás során nagyon könnyen bevezethetjük.
A hangsúly a folyamatok kisebb részekre szedésén (ún. feladatok, taskok), ezen feladatok szoros követésén és a szigorú nyomonkövetésén van. Ezek a kártyák (optimális esetben) folyamatosan áramlanak egyik állapotból (oszlopból) másik állapot(ok)ba, így jelenítve meg a folyamataink változásait.
Állapot nagyon sokféle lehet, a legegyszerűbb például így nézhet ki:
Teendő (még nincs elkezdve a feladat) -> Folyamatban (dolgozik a feladaton valaki) -> Kész (Feladat befejezve, nincs további teendő vele)
Természetesen ezen kívül még nagyon sokféle állapotot, folyamatot lehet leképezni Kanban táblával.
Amennyiben szeretnél a saját folyamataidra egy módszertant – akár Kanbant – bevezetni, keress fel.
Kép: Jo Szczepanska / Unsplash