Skip to content

Felhőbe menni vállalkozóként

Egy vállakozó ha azt hallja „felhő” akkor általában a legkevésbé gondol arra, amire egy informatikus. Mit is jelent ez a fogalom informatikai szemszögből, lássuk a Wikipedia magyar cikkét:

„Felhő – vagyis felhőalapú számítástechnika a számítástechnika egy ágazata.

Többféle felhőalapú szolgáltatást különböztethetünk meg, a közös bennük az, hogy a szolgáltatásokat nem egy meghatározott hardvereszközön üzemeltetik, hanem a szolgáltató eszközein elosztva, annak üzemeltetési részleteit a felhasználótól elrejtve. A szolgáltatásokat a felhasználók hálózaton keresztül érhetik el, publikus felhő esetében az interneten keresztül, privát felhő esetében a helyi hálózaton vagy ugyancsak az interneten. A felhőalapú számítástechnika a 2010-es évek egyik fő irányának számít a számítástechnikában.”

Röviden: az IT eszközei – például a cég adatai, használt programjai vagy szolgáltatásai – nem a cég telephelyén, az adott dolgozó számítógépén fut/található, hanem egy erre dedikált távoli számítógépen. A felhő „másvalaki számítógépe” szokták említeni, általában a biztonsággal kapcsolatban.

Több szempontból is jelenthet kockázatot ez, álljon itt egy rövid lista, elsőként megemlítem a negatív lehetséges hatást, majd ezekre adok egy-egy lehetséges megoldást:

Bizonyos értelemben a következő pontok inkább az előnyök táborát erősítik:

  • Kevesebb beruházás szükséges hardverekre és infrastruktúrára, mivel a szolgáltatás bérlésre épül.
  • Az erőforrások könnyebben igazíthatók a vállalkozás aktuális igényeihez, legyen szó méretbeli bővülésről vagy csökkenésről.
  • A munkatársak bárhonnan hozzáférhetnek az adatokhoz és alkalmazásokhoz, ami támogatja a távmunka lehetőségét.
  • Az alkalmazások és rendszerek automatikusan naprakészek lesznek (megfelelő szolgáltató esetén, nem általános ez ma itthon :D), ami kevesebb IT karbantartási munkát igényel.
  • A felhőszolgáltatók általában fejlettebb biztonsági megoldásokat alkalmaznak mint a kisvállalkozások, azok számára sokszor elérhetetlenek vagy drágák lennének nem felhőben ezek a megoldások

Vegyünk egy konkrét példát, egy webáruházat, mi van, ha a webáruház tulajdonosa úgy dönt, hogy felhőbe költözteti az üzletét (ma már szinte cak ilyen megoldás létezik, nem véletlenül..).

Webáruház esetén a felhő előnyei

  • A karácsonyi vásárlási szezonban gyorsan és egyszerűen növelheti a szerverkapacitását, így elkerülheti a leállásokat a megnövekedett forgalom miatt.
  • A tulajdonos és az alkalmazottak bárhonnan kezelhetik a termékinformációkat és a rendeléseket, ami megkönnyíti a távmunka megszervezését.
  • Nem kell aggódnia a szerverek karbantartása miatt, mivel a felhőszolgáltató gondoskodik az automatikus frissítésekről.

Webáruház esetén a felhő hátrámyai

  • Ha a felhőszolgáltatónál történik egy nagyobb leállás, az az üzlet működését is akadályozhatja.
  • Az adatok biztonsága kiemelt fontosságú, és a tulajdonosnak meg kell győződnie arról, hogy a szolgáltató megfelel az adatvédelmi szabályoknak.
  • Az internetkapcsolat sebessége és stabilitása kulcsfontosságú, hiszen enélkül a webáruház nem lesz használható.

Amennyiben szeretnél a témában tanulni, megoldást kialakítani vagy egyedi informatikai témában segítségre van szükséged, keress fel.

Kép: Daniel Páscoa / Unsplash