A felhőalapú infrastruktúra egyre népszerűbb megoldássá válik a vállalkozások körében, köszönhetően a rugalmasságának és költséghatékonyságának. Azonban a bevezetése során számos előnyt, kihívást és megoldandó problémát is figyelembe kell venni. Az alábbiakban összegyűjtöttem a legfontosabb érveket és ellenérveket, valamint a problémákra adott gyakorlati megoldásokat.
Adatmentés és helyreállítás
A felhőalapú rendszerek általában automatizált adatmentési és helyreállítási megoldásokat kínálnak, így csökkentve az adatvesztés kockázatát. Nem a felhasználónak kell foglalkoznia az IT-val, koncentrálhat az üzleti folyamataira, a saját kihívásaira.
Elérhetőség szabadsága
A felhőalapú rendszerek (majdnem) bármikor, bárhonnan elérhetők, ami különösen fontos a távmunkát végző munkavállalók vagy az éppen nem a közelünkben tartózkodó ügyfeleink számára. Egy könyvelőiroda vagy egy marketing tanácsadó rengeteg energiát spórol meg, amennyiben a felhő segítségével szervezi a cégét, bonyolítja a folyamatait.
Skálázhatóság
Az erőforrások dinamikusan növelhetők vagy csökkenthetők az igények szerint. A felhő koncepciója lehetővé teszi a vállalkozások számára, hogy csak az aktuálisan szükséges kapacitást használják ki, így elkerülhetőek a fölösleges költségek.
Automatikus biztonsági frissítések
A szolgáltatók által biztosított rendszeres biztonsági frissítések és karbantartások leveszik a terhet a vállalkozás IT-csapatáról (amennyiben egyáltalán van IT csapat..).
Együttműködés új formája
A felhőben dolgozó dolgozók, csapatok valós időben együttműködhetnek, ami növeli a hatékonyságot és gyorsítja a döntéshozatalt.
Persze vannak árnyoldalai, lehetnek kockázatai is a felhő alapú működésnek.
Biztonsági kockázat
Bár a felhőszolgáltatók – többnyire – magas minőségű biztonsági megoldásokat nyújtanak, a vállalkozások még mindig aggódhatnak az adatbiztonság és az adatvédelmi szabályozásoknak való megfelelés miatt.
Megoldás:
Gondos szolgáltatóválasztás, kétfaktoros hitelesítés és titkosítás bevezetése. A szerződéskötéskor győződjünk meg arról, hogy a szolgáltató megfelel a GDPR-nek és egyébm ránk vonatkozó szabályozásoknak.
Állásidő kockázata
A szolgáltatói hibák esetén fennáll az állásidő kockázata, ami szüneteltetheti az üzleti tevékenységet.
Megoldás:
Olyan szolgáltatót válasszunk, amely garantálja az elérhetőséget SLA (Service Level Agreement) keretében, valamint gondoskodjunk biztonsági másolatokról és vészhelyzeti tervről.
Internetfüggőség
A felhőalapú rendszerekhez való hozzáféréshez állandó, stabil internetkapcsolat szükséges. Bármilyen internetes kiesés leállíthatja az üzleti működést.
Megoldás:
Megbízható és redundáns internetkapcsolatok kiépítése, valamint offline működést támogató helyi biztonsági mentések.
Adatmigráció és bevezetés kockázata
A meglévő rendszerek és adatbázisok átmozgatása a felhőbe bonyolult lehet, különösen, ha nagy mennyiségű adatot kell kezelni és/vagy komplex folyamatokat kell átemelni.
Megoldás:
Részletes migrációs terv készítése és szakértők bevonása a folyamat irányításába, hogy az adatvesztés és kompatibilitási, működési problémák elkerülhetők legyenek.
Szabályozási megfelelés (compliance)
Különösen bizonyos ágazatokban, például a pénzügyben vagy az egészségügyben, szigorú szabályozások vonatkoznak az adatkezelésre, amelyeknek a felhőszolgáltatónak is meg kell felelnie.
Megoldás:
Olyan szolgáltató kiválasztása, aki igazoltan megfelel az adott ágazat szabályozásainak (pl. ISO tanúsítványok), és biztosítja az auditálási lehetőségeket.
Amennyiben szeretne a témában tanulni, megoldásra van szüksége, üzemeltetési problémája van vagy egyedi informatikai témában segítségre van szüksége, keressen fel.
Képek: