A VPN (azaz virtuális privát hálózat) lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy egy megosztott vagy nyilvános hálózaton keresztül úgy küldjenek és fogadjanak adatokat egymásnak, mintha számítógépeik közvetlenül kapcsolódnának egy helyi hálózathoz.
Képzeljük el úgy, mint egy titkosított csövet vagy csöveket, ami(k) direktben összetöt(nek) kettő vagy több pontot. A csövön kívüli szereplők (Interneten a VPN-ben nem résztvevő számítógépek) nem látnak bele a forgalomba, nem érik el a pontokat azon keresztül.
Egy számítógépnek (vagy jobban foglamazva egy hálózaton található eszköznek, pl. mobiltelefon) általában több hálózaton több azonosítója (címe) is van. Az adatok továbbítása (itt éppen a TCP/IP protokollról beszélünk) során ki kell választani, hogy melyik „csatornán”, vagyik melyik hálózati interfészen történik.
A VPN használatával alapvetően a következő problémákat lehet kiküszöbölni:
- Az internetszolgáltató nem látja az adatforgalmat (gyakorlatilag torrentezhetsz olyan országban, ahol ez tiltott* figyelem, én NEM javaslom. Cenzúra elkerülésére is használhatják egyes diktatúrákban)
- adathalászok nem fognak el olyan csomagokat, ami nem tartozik rájuk (olyan protokol lesetén, ami nem titkosított)
- online játékban be tudsz csatlakozni régiókorláttal ellátott szolgáltatásokba
- stream, tv és egyén tartalmat fogyaszthatsz, amennyiben másik területre „hazudod” magad
- másik országot tudunk mutatni, mintha onnan neteznénk (nyaraláson például elérhető olyan szolgáltatás, ami az adott területen nem, lásd Kína-Google)
- előfizetés ára más (ez sem törvényes/etikus feltétlenül, olvassuk el mindig az adott előfizetés ASZF-jét illetve én megintcsak nem biztatok senkit erre)
Hátránya is lehet a VPN használatának:
- lassabb a(z internet)forgalom, mivel a két végpont közötti csatorna sebessége adott
- a VPN szolgáltató naplózhatja, mi történik a csatornán, illetve beleláthat a forgalomba (lásd állami felügyeletek, Kína pl)
A VPN funkciót gyakran beépítik hálózati eszközökbe, illetve majdnem minden eszköz (igen, a telefonod is!) tudja/tudná, megfelelő beállítás után.
Néhány megoldás, amivel VPN tudunk kialakítani:
NordVPN – szolgáltató
Mullvad – szolgáltató
OpenVPN – szabadon felhasználható, de van előfizetős része is
Amennyiben szeretne a témában tanulni, megoldásra van szüksége, üzemeltetési problémája van vagy egyedi informatikai témában segítségre van szüksége (akár egy VPN rendszer kialakítása érdekli), keressen fel.
Képek: