Itt van egy 42 elemű IT rövidítés lista, amely megmagyaráz néhány fogalmat, kifejezést, amit az IT-val kapcsolatba kerülve hallhat az ember:
- API – Application Programming Interface: Egy alkalmazás/rendszer és egy másik rendszer közötti kommunikációs eszköz („két számítógép ezen keresztül beszélget”).
- CMS – Content Management System: Tartalomkezelő rendszer, amely megkönnyíti a weboldalak létrehozását, karbantartását, pl. WordPress.
- CSS – Cascading Style Sheets: A weboldalak stílusának meghatározására szolgál, pl. színek, betűtípusok, elrendezések.
- DNS – Domain Name System: A domain nevek (pl. www.google.com) IP-címekre való fordításáért felelős rendszer. Ez teszi lehetővé többek között, hogy a böngészőbe beírt, ember által értelmezhető webcímeket a számítógépek megtalálját, vagy hogy az emailjeink célbaérjenek.
- HTML – Hypertext Markup Language: A weboldalak alapvető nyelve, a struktúrát (és részben a formázást, tartalmat) definiálhatjuk vele.
- HTTP – Hypertext Transfer Protocol: Az internetes kommunikáció egyik legelterjedtebb (figyelem, sok van!) alap protokollja, ezen keresztül megy például a weboldalak tartlamainak átvitele is.
- HTTPS – Hypertext Transfer Protocol Secure: A titkosított verziója a HTTP-nek, biztonságos(abb) adatátvitelhez.
- IP – Internet Protocol: Egyedi azonosítószám az IP-cím minden internethez kapcsolódó eszköz számára. Van 4-es és 6-os verzió, valamint maga a protokoll ezen címekkel kapcsolatban adja meg az irányvonalakat.
- ISP – Internet Service Provider: Az internet hozzáférést biztosító szolgáltató (pl. Telekom, Vodafone, Digi).
- SSL – Secure Sockets Layer: Titkosítási technológia a biztonságos adatátvitelhez (mint egy „cső”, amin keresztül két végpont között haald az adat/információ).
- SEO – Search Engine Optimization: Keresőoptimalizálás, amely növeli egy weboldal láthatóságát a keresőkben (ami lehet Google, Bing, stb..).
- UX (angol link) – User Experience: A felhasználói élmény tervezése, hogy az emberek könnyen és kellemesen használják az alkalmazást.
- UI – User Interface: A felhasználói felület, ahol a felhasználók kapcsolatba lépnek az alkalmazással. Többnyire egérrel vagy mobileszközön keresztül az ujjainkkal nyomkodjuk, tapizzuk.
- PPC – Pay-Per-Click: Fizetett hirdetési modell, ahol a hirdető minden kattintás után fizet abban az esetben, ha a látogató rákattintott adott linkre (megnézte például a mi weboldalunkat ezáltal).
- CTA (angol link) – Call to Action: Felhívás egy cselekvésre, pl. „Regisztrálj most” gomb egy landing page-n.
- URL – Uniform Resource Locator: Webcím, amely egy adott weboldal helyét azonosítja. Minél rövidebb, könnyebben megjegyezhető, és nagyobb forgalom van rajta, annál drágább megvásárolni.
- SQL – Structured Query Language: Adatbázisok kezelésére használt nyelv. Vannak nem SQL nyelven kezelhető/struktúrált adatbázisok is.
- FTP – File Transfer Protocol: Fájlok átvitelére használt protokoll a hálózaton keresztül. Egy biztonságosabb verziója az SFTP, ami már SSL-t használ (lásd SSL).
- VPN – Virtual Private Network: Biztonságos internetkapcsolat egy titkosított alagúton keresztül két végpont között. Sok dologra jó, de sok dologra nem, vagy cqak korlátozottan. Itt (lesz) egy cikk róla.
- SaaS – Software as a Service: Felhőalapú szolgáltatás, ahol az alkalmazások online érhetőek el és használhatóak, pl. Google Docs, M365 vagy Billingo.hu.
- GDPR – General Data Protection Regulation: Az Európai Unió adatvédelmi szabályozása. hAsonló szabélyozás létezik például az USA-ban (CCPA).
- DDoS – Distributed Denial of Service: Túlterheléses támadás, amikor sok kéréssel túlterhelik a szervert.
- JSON – JavaScript Object Notation: Könnyen olvasható adatformátum az adatok cseréjére két szoftver/számítógép között.
- XML – Extensible Markup Language: Strukturált adatcserére használt jelölőnyelv, hasonló céllal jött létre, mint a JSON.
- CDN – Content Delivery Network: Olyan rendszer, amely gyorsítja a weboldalak betöltődését, azáltal, hogy a tartalmakat – képeket, vagy nagyobb méretű dolgokat, mint pl. videókat – földrajzilag közelebb tárolja a felhasználóhoz.
- SDK (angol link)– Software Development Kit: Fejlesztők számára készült eszközkészlet, amely segíti a szoftverfejlesztést.
- SMTP – Simple Mail Transfer Protocol: E-mail küldésére használt protokoll.
- CTR (angol link) – Click Through Rate: Átkattintási arány, amely megmutatja, hány felhasználó kattintott egy hirdetésre vagy linkre.
- CPC/PPC – Cost Per Click/Pay Per click: Az az összeg, amit egy hirdető fizet egy kattintásért.
- CPM – Cost Per Mille: Az ezer megjelenítésre vetített hirdetési költség.
- CRM – Customer Relationship Management: Ügyfélkapcsolat-kezelő rendszer, pl. Salesforce, Notion.
- LAN – Local Area Network: Helyi hálózat, amely egy kis területen belüli eszközöket köt össze.
- WAN – Wide Area Network: Széles körű hálózat, amely nagy földrajzi területeket ölel fel.
- TLD – Top-Level Domain: A domain név legfelső szintű tartománya, pl. .com vagy .hu.
- A/B Testing (angol link) – Két változat tesztelése, hogy kiderüljön, melyik teljesít jobban.
- CD – Continuous Delivery: A fejlesztési folyamat automatikus élesítése.
- CI – Continuous Integration: A kód folyamatosan integrálódik egy közös kódalapba, hogy gyorsan lehessen tesztelni.
- CAPTCHA – Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart: Egy teszt, amely megkülönbözteti az embereket a robotoktól az interneten.
- SQLi – SQL Injection: Olyan biztonsági rés, ahol egy támadó rosszindulatú SQL parancsokat futtat.
- OAuth – Open Authorization: Nyílt szabvány, amely lehetővé teszi harmadik fél szolgáltatások használatát anélkül, hogy a jelszót meg kellene osztani.
- IaaS – Infrastructure as a Service: Felhőalapú infrastruktúra szolgáltatások, mint például a szerverek és hálózatok bérlése.
- Aldomén – Subdomain: Domén név része, külön tartomány.
Remélhetőleg ez a lista segíthet jobban megérteni az IT-hez kapcsolódó alapfogalmakat.
Amennyiben szeretne a témában tanulni, megoldásra van szüksége, üzemeltetési problémája van vagy egyedi informatikai témában segítségre van szüksége (akár egy RAG rendszer kialakítása érdekli), keressen fel.
Képek: